11:37 - NTB, Redaksjonen

Politiet advarer mot nye forsøk på bedrageri mot eldre

Oslo politidistrikt har den siste tiden mottatt flere meldinger og tips om at eldre personer har blitt kontaktet og forsøkt svindlet.

– Politiet ser svært alvorlig på at kriminelle forsøker å svindle eldre personer og utsetter andre personer for id-tyverier. Vi oppfordrer til raskt å ta kontakt med politiet dersom du eller noen du kjenner, blir utsatt for dette, opplyser politiet i en pressemelding.

Det er i hovedsak eldre mennesker som blir forsøkt svindlet, og mange er kvinner.

Politiet forklarer at den som tar kontakt på telefon, opplyser om at vedkommende er fra politiet eller banken. De presenterer seg både med navn og hvilket tjenestested de ringer fra. I flere tilfeller vises det også til et saksnummer. Videre opplyses det at fornærmede har blitt utsatt for svindel via banken. DNB er banken som oftest nevnes i samtalene.

Politiet understreker at verken de eller banken vil be om sensitiv informasjon, som bank-ID eller kortopplysninger, over telefon.