Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
11:28:15

Nyhetsstudio

SisteMest lest
07:17 - Redaksjonen

Nkom advarer Fiberhub mot forsinkelser

Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) godtar Fiberhubs forsinkelse på to måneder, men advarer: Hvis den frivillige åpningen ikke gir reell konkurranse, har myndigheten et hurtigspor til tvungen regulering – med ESA på sin side, skriver Telecom Revy.

Etter at Lyse bekreftet at Fiberhub-plattformen går på lufta 1. september – to måneder senere enn opprinnelig kommunisert – er tonen fra tilsynsmyndigheten tydelig. Nkom aksepterer forsinkelsen, men ikke flere. Fiberhub er en løsning der netteiere og leverandører av tjenester som internett og nett-TV møtes, og er nødvendig for åpning av nettene for konkurranse.

– Vi er utålmodige, det er det ikke noen tvil om, sier fagsjef for marked og tjenester, Kenneth Olsen i Nkom, til Telecom Revy.

Olsen bekrefter at Nkom nylig har hatt et møte med Lyse, der selskapet forklarte at forsinkelsen skyldes en endring i TM Forum-standarden som Fiberhub bygger på. En del av standarden ble ferdigstilt for sent, og den nye funksjonaliteten må testes før plattformen kan lanseres. Nkom har forståelse for at en standardendring må testes for å sikre et godt tilgangsprodukt. Men Olsen er tydelig på at myndigheten ikke vil akseptere at det stadig dukker opp nye grunner som forskyver tidsplanen.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS