Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
08:45:03

Nyhetsstudio

SisteMest lest
27. jan. 2025, 09:21 - NTB

Kinesisk KI-app går forbi ChatGPT på Apple-liste

Det kinesiske selskapet DeepSeeks kunstig intelligens-chatbot har steget til topps på listen over nedlastede apper til Apple-produkter – og gått forbi ChatGPT.

Mandag morgen var appen DeepSeek så populær at den hadde tatt over førsteplassen på listen over gratisapper til Apple i USA.

I Norge ligger den mandag ettermiddag på en andreplass, også her foran ChatGPT fra det amerikanske selskapet OpenAI. Tidligere mandag hadde de to appene motsatt plass på listen.

DeepSeek ble utviklet av en oppstartsbedrift i den kinesiske byen Hangzhou, kjent for sine mange teknologiselskaper. KI-chatboten er tilgjengelig både som app og i nettleser, og kan gjøre mange av de tingene dens vestlige konkurrenter kan. Den kan kommunisere på mange språk, men sier selv til nyhetsbyrået AFP at den er best på kinesisk og engelsk.

DeepSeek hevder de bare har brukt 5,6 millioner dollar på å utvikle KI-modellen, noe som er småpenger sammenlignet med milliardene amerikanske teknologiselskaper kaster inn i KI.

Mandag har børsene i både Europa og Asia sett pilene peke nedover, og også de i USA er ventet å åpne med en kraftig nedgang, blant annet på grunn av suksessen til DeepSeek.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Annonser
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS