Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
16:58:29

Nyhetsstudio

SisteMest lest
04:43 - NTB

Kim Jong-un overvåker droneprøve – vil satse på kunstig intelligens

Nord-Koreas leder Kim Jong-un har overvåket en test av et angrepsdrone og gitt ordre om større satsing på kunstig intelligens i utviklingen, melder statlige medier fredag.

Bilder publisert av nyhetsbyrået KCNA viser en ubemannet drone som tok av og deretter ødela et mål. Ifølge rapporten uttrykte Kim «stor tilfredshet» med resultatet og framhevet Kumsong-seriens taktiske droner som svært effektive.

– Droner blir en hovedressurs i militær virksomhet, og det er en topp prioritet å modernisere styrkene med dette, skal Kim ha sagt.

Han beordret samtidig en rask utvikling av kunstig intelligens og en utvidelse av droneproduksjonen.

Eksperter peker på at droneteknologi gir Nord-Korea billige, effektive og fleksible våpen. Analytikere mener også at Pyongyang bygger på erfaringer fra Russlands krig i Ukraina og teknologioverføringer fra Moskva.

Ifølge sørkoreanske myndigheter har Nord-Korea siden 2024 sendt over 10.000 soldater til Russland, hovedsakelig til Kursk-regionen, sammen med artilleri, missiler og rakettsystemer. Rundt 600 nordkoreanske soldater skal være drept og flere tusen såret i kampene.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Annonser
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS