Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
13:39:19

Nyhetsstudio

SisteMest lest
07:14 - Redaksjonen

Første språkmodeller trent på norske aviser

Nasjonalbiblioteket lanserer mandag 10. august et nytt sett norsktrente språkmodeller. For første gang er opphavsrettsbeskyttet tekst fra norske aviser brukt i både grunntrening og fintrening av språkmodeller på bokmål og nynorsk. Kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery og digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne Tung deltar på lanseringen.

Regjeringen har gitt Nasjonalbiblioteket i oppdrag å utvikle språkmodeller på bokmål, nynorsk og samiske språk, og har gjort dette mulig ved å bevilge midler til å kompensere norske aviser for bruk av deres innhold i trening av modellene.

Målet er å gi språkmodellene bedre ytelse i moderne norske språk, samtidig som produktene respekterer opphavsrett og teksteierskap. Med dette går Norge foran i en bærekraftig utvikling av tryggere og etisk forankrede generative språkmodeller til fri bruk for både offentlig og privat sektor.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
HP Norge
Lokal datakraft og dokumentert ytelse er avgjørende for en AI-utvikler
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS