Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
22:48:33

Nyhetsstudio

SisteMest lest
14:00 - NTB

Fire nye forskningssentre finansiert – skal bidra til å bevare naturen

Regjeringen setter av en halv milliard kroner til fire nye nasjonale forskningssentre. De skal forske på komplekse naturutfordringer – til sjøs og på land.

– Hver dag tas det beslutninger i Norge som påvirker naturen vår. Da trenger kommuner og næringsliv bedre kunnskap om hva som er bærekraftig bruk av arealene. De nye forskningssentrene skal bidra til nettopp det, sier Klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen i en pressemelding.

Satsingen er ett av tiltakene i Naturmeldingen. Det er satt av 452 millioner kroner over åtte år til satsingen. De fire sentrene dekker ulike faglige områder og skal samarbeide bredt med kommuner, etater, næringsliv og forskningsmiljøer.

– Mer tverrfaglig kunnskap

– Ren og rimelig kraft skal fortsatt være et fortrinn for norsk næringsliv og er en klar prioritering for regjeringen. Det krever mer nett og mer kraft – og det vil kreve mer areal. Derfor er det viktig at vi bruker arealene våre så effektivt som mulig og unngår de mest sårbare naturområdene. De nye forskningssentrene kan bidra med mer tverrfaglig kunnskap om de krevende arealavveiningene vi må gjøre framover, sier energiminister Terje Aasland.

Finansieringen kommer fra Klima- og miljødepartementet, Landbruks- og matdepartementet, Energidepartementet og Nærings- og fiskeridepartementet, i tillegg til Forskningsmidlene for jordbruk og matindustri.

Til sammen får de nye forskningssentrene kunstig intelligens for inntil 113 millioner kroner hver over åtte år.

Hav og land

Senteret INLNAD, ledet av Norges miljø- og biovitenskapelige universitet, skal utvikle praktiske løsninger for mer bærekraftig arealbruk på land, mens BlueNature, ledet av Sintef Ocean, fokuserer på bærekraftig bruk av hav og kyst.

– Vi skal ta vare på og ta i bruk havet. Da må vi utvikle kunnskap og løsninger som legger til rette for god sameksistens mellom næringer, og balanserte løsninger for natur og næringer langs kysten, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss i en kommentar til NTB.

Hun er særlig glad for BlueNature, det blå senteret, som skal gi mer kunnskap til næringer innen energi, fiskeri, havbruk og havner langs kysten.

Landfutures, ledet av Vestlandsforsking, skal hjelpe kommuner og regioner med bedre arealplanlegging ved å koble forskning tett til praksis og beslutninger.

Det siste senteret CBF, ledet av Norges teknisk-naturvitenskapelige universitetet, utvikle metoder som kan forutse hvordan dagens arealbruk påvirker naturmangfoldet i framtiden.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS