Datasentre må sørge for strøm, nett, miljø og arbeid
I tillegg til å være åpne, ha økonomien i orden, vise økonomisk utvikling og engasjement i lokalmiljøet. Alt dette er kravene guvernør Josh Shapiro i staten Pennsylvania i USA vil ha på plass før deres «department of environmental protection» – miljødepartementet – kan behandle søknader fra datasentre, skriver Data Centre Dynamics.
Governor’s Responsible Infrastructure Development – GRID – er krav som sier at datasentre må betale alle kostnader ved produksjon av ny elektrisk energi, transmisjon, distribusjon og annen infrastruktur som trengs i prosjektet. I tillegg er det detaljerte regler om transparens overfor lokalbefolkningen og deres ledere. I tillegg er det strenge krav til bruk av vann.
I kravene er også alle datasentre for kunstig intelligens fjernet fra hurtig-køen i byråkratiet. Noe som kanskje vil gjøre etableringer vanskelig, er at det forbys å benytte hemmelige avtaler. – Dette er noen av de største selskapene i verden. De har råd til å være gode naboer, følge reglene og gjøre dette riktig, sier Shapiro, som sier han har lyttet til folket i staten ved utformingen av reglene. (hf)

