Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
21:57:34

Nyhetsstudio

SisteMest lest
14. nov. 2025, 02:48 - NTB

Sør-Korea og USA enige om handels- og sikkerhetsavtale

Sør-Koreas president Lee Jae Myung sa fredag at Sør-Korea og USA er blitt enige om nye avtaler innen handel og sikkerhet etter toppmøtet med president Donald Trump i forrige måned.

Sør-Korea vil bygge atomdrevne ubåter og skal inngå et nytt partnerskap med USA om skipsbygging, kunstig intelligens og kjernekraftindustri, sa Lee i en pressekonferanse som ble sendt på TV.

Under møtet i Gyeongju i forrige måned ble landene enige om å redusere amerikanske importtoller på sørkoreanske produkter fra 25 til 15 prosent.

USA og Sør-Korea offentliggjorde torsdag detaljer om avtalen, som inkluderer en sørkoreansk investering på 150 milliarder dollar i skipsbyggingssektoren godkjent av USA.

I tillegg har landene inngått en intensjonsavtale om ytterligere 200 milliarder dollar i sørkoreanske investeringer, opplyste Det hvite hus.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Telenor Cyberdefence
God hendelseshåndtering starter lenge før alarmen går
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS