Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
22:00:36

Nyhetsstudio

SisteMest lest
20. mai 2025, 06:09 - Redaksjonen

Ansatte lekker sensitiv info til språkmodeller

Oppstartselskapet Prompt Shields bygger et beskyttende lag mellom ansatte og kunstig intelligens-tjenester som Chat GPT, skriver Kode24.

– I dag brukes generativ AI bredt av ansatte – ofte uten tilsyn. Det fører til at sensitive data potensielt kan lekke til tredjepartsleverandører uten at ledelsen har innsikt eller kontroll.

Det sier Tage Ringstad, driftssjef i det nyoppstartede selskapet Prompt Shields, til Kode24. Han sa nylig opp jobben som investeringssjef i investeringsselskapet Antler for å bygge opp Prompt shields sammen med Jun Seki, som er daglig leder i selskapet. Med Prompt Shields hevder de to å kunne hindre at data kommer på avveie når ansatte bevisst eller ubevisst sender data ut av bedriften via KI-tjenester som for eksempel Chat GPT. (hf)

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Statens vegvesen
Her kobles BIM, dronedata og GIS tettere på veibyggingen
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS