Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
09:10:03

Nyhetsstudio

SisteMest lest
19. jan. 2026, 08:29 - Redaksjonen

Threads går forbi X i daglig mobilbruk

Meta-eide Threads har for første gang passert Elon Musks plattform X i antall daglige aktive brukere på mobil. Nye tall formidlet av Techcrunch viser nå et maktskifte i det sosiale medielandskapet.

Ifølge de ferske estimatene hadde Threads 141,5 millioner daglige aktive brukere på iOS og Android per 7. januar 2026. Til sammenligning viser tallene fra analyseselskapet Similarweb at X (tidligere Twitter) hadde 125 millioner mobilbrukere på samme tidspunkt.

Utviklingen markerer en milepæl for Meta, som har brukt aggressiv krysspromotering fra Instagram og Facebook for å sluse brukere inn i sin tekstbaserte satsing. Mens X har vært preget av driftsavbrudd og kontroverser den siste tiden, har Threads sett en jevn vekst i mobilengasjement på over 127 prosent det siste året.

Det er likevel for tidlig å avskrive Musks plattform helt. TechCrunch understreker at X fortsatt dominerer stort på web, med omtrent 145,4 millioner daglige besøk via nettleser, mot Threads’ beskjedne 8,5 millioner. Dataene antyder at Threads har blitt en daglig vane for mobilbrukere, mens X forblir den foretrukne plattformen for mer stasjonær aktivitet.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Telenor Cyberdefence
God hendelseshåndtering starter lenge før alarmen går
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS