I går, 07:05 - Redaksjonen

Offentlig sektor sliter med IT-ressurser

Stramt budsjett, økte krav og rask teknologisk utvikling er blant utfordringene en nordisk rapport fra GlobalConnect peker ut. Mange opplever at ressursene ikke strekker til, regelverket er vanskelig å tolke og den interne kompetansen varierer. Nesten halvparten oppgir at de ikke har nok midler til å leve opp til virksomhetens sikkerhetsambisjoner.

GlobalConnects nyeste IT Insights-rapport bygger på et utvalg av svar fra IT-sjefer i offentlig sektor, hentet fra totalt 225 dybdeintervjuer utført av Demoskop i Norge, Sverige og Danmark. Resultatene viser tydelige tendenser: Offentlig sektor står overfor en krevende balansegang der teknologisk utvikling, sikkerhetskrav og begrensede ressurser ofte kolliderer.

– Mange IT-organisasjoner i offentlig sektor har et komplekst oppdrag. De skal både forvalte samfunnskritisk infrastruktur og framtidssikre virksomheten – ofte med begrensede ressurser og i trege innkjøpssykluser. Det legger økt press på IT-sjefene, sier Anna Granö, EVP B2B i GlobalConnect.