DATASENTRE

Strømprodusent: Datasentre kan bidra til å avverge strømmangel i Norge fra 2027

Ringerikskraft jobber for å bruke datasentrenes reservestrøm til å ta unna forbrukstoppene i strømnettet.

Markedssjef Pelle Gangeskar i Ringerikskraft på scenen under Inside Telecom-konferansen 2. juni. Han tror datasentre vil bli viktige for å stabilisere strømnettet i Norge.
Markedssjef Pelle Gangeskar i Ringerikskraft på scenen under Inside Telecom-konferansen 2. juni. Han tror datasentre vil bli viktige for å stabilisere strømnettet i Norge. Håvard Fossen
5. juni 2023 - 08:27

– Utnytter vi reservestrømskapasiteten til datasentrene i Norge, kan de bidra så kraftig til å ta unna toppene i strømforbruket vårt, at den strømmangelen Statnett har varslet fra 2026-2027, ikke blir noe av.

Les mer om:
Share icon
Del

Kommentarsystemet er deaktivert

Kommentarsystemet leveres av en ekstern leverandør, og kan ikke lastes inn uten at informasjonskapslene er aktivert. Endre dine Personvern/cookies innstillinger for å aktivere kommentering.